LogopediaWysokie technologie

Dlaczego nie powinno się włączać dziecku bajki przed snem?

Dlaczego nie powinno się włączać dziecku bajki przed snem?

Zapewne większość z Was pamięta, jak w dzieciństwie oglądaliście przed snem dobranockę, która była codziennym, wieczornym rytuałem. Wówczas wielu rodziców i opiekunów uważało, że bajka pomoże dziecku w wieczornym wyciszeniu się i w zaśnięciu. Obecnie wiemy z najnowszych badań, że oglądanie ekranu przed snem powoduje problemy ze snem u dzieci w każdym wieku.


Oglądanie telewizji przed snem, a także zasypianie w pomieszczeniu, w którym włączony jest telewizor wpływa negatywnie na sen dziecka.


Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, by dzieci do 2. roku życia w ogóle nie oglądały telewizji/nie korzystały ze smartfonów. Korzystanie z wysokich technologii (telewizor/tablet/samrtfon) w tak młodym wieku może powodować negatywny wpływ na rozwój dziecka, a także powodować opóźniony rozwój mowy. O tym ile czasu małe dziecko może spędzić przed ekranem przeczytasz TUTAJ.

Telewizor w sypialni

Rodzice często zgłaszają, że głównym powodem dla którego w sypialni dziecka jest telewizor jest chęć pomocy dziecku w zrelaksowaniu się i zaśnięciu. Tymczasem efekt jest zupełnie odwrotny, dlatego powinno się zrezygnować z posiadania telewizora w pokoju dziecka a także w sypialni. Urządzenia emitujące niebieskie światło opóźniają uwalnianie melatoniny i zaburzają rytm okołodobowy.  Badania wskazują, że dzieci, które mają w pokoju telewizor oglądają go więcej i mają większe problemy ze snem niż dzieci, które nie mają telewizora w pokoju. Ponadto dzieci, które mają telewizor w pokoju mogą mieć dostęp do oglądania treści niedostosowanych do ich wieku.

Złe nawyki

Obecnie często dzieci i nastolatkowie leżąc już w łóżku oglądają telewizję. Dorośli bardzo często przeglądają przed snem serwisy społecznościowe w telefonie. Jest to zły nawyk, ponieważ emitowane z tych urządzeń światło niebieskie może zakłócać sen. Zamiast tego lepiej skupić się na wdrażaniu nawyków, które będą sprzyjały zasypianiu.

Sen

Sen jest bardzo ważny zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, aby utrzymać prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy. Odpowiednia higiena snu wspiera między innymi proces uczenia się i zapamiętywania. Wśród dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków można zauważyć, że zła higiena snu wiąże się z gorszymi wynikami w nauce, ale może również powodować otyłość, lęki czy depresje.

Zalecenia

Zaleca się, aby nie korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło na co najmniej godzinę przed snem. Dzieci, które oglądają telewizję po godzinie 19:00 wykazują większe trudności w zasypianiu i ich sen jest niespokojny, ponieważ oglądanie telewizji zwiększa pobudzenie psychiczne i emocjonalne.

Oglądanie bajek przed snem może powodować:

  • trudności w zasypianiu
  • koszmary
  • częste budzenie się w nocy
  • krótszy sen
  • złą jakość snu
  • zmęczenie i senność w ciągu dnia

Jak pomóc dziecku zasnąć?

AAP zaleca, aby unikać oglądania ekranu na co najmniej godzinę przed snem. Ważne jest, by w miejscu, w którym zasypia dziecko stworzyć przytulną atmosferę, aby dziecko mogło się zrelaksować i wypocząć. Daj dziecku ulubioną przytulankę, opowiedz mu jakąś historię albo przeczytaj książkę. Czytanie dziecku przed snem jest także doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu. Zdrowe nawyki związane ze snem i wprowadzenie codziennej wieczornej rutyny może pomóc Twojemu dziecku, a także i Tobie w wysypianiu się. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla Twojego dziecka. Jeśli dziecko będzie widziało, że codziennie wieczorami czytasz książkę, to zapewne dzięki temu, że będziesz mu dawać taki przykład, ono również w ten sposób będzie spędzało czas przed snem.

Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że dzieci, które oglądają telewizję po godz. 19:00, a także dzieci, które mają w swoim pokoju telewizor mają problemy z zasypianiem. Każda dodatkowa godzina spędzana przed ekranem wiąże się ze znacznym wzrostem problemu ze snem.


Bibliografia:

[1] Children and Media Tips from the American Academy of Pediatrics, 2018.

[2] Helm A., MS and Rebecca M. C. Spencer, PhD, Television use and its effects on sleep in early childhood, 2020.

[3] Mireku M., Barker M., Mutz J., Dumontheil I., Röösli M., Elliott P., Toledano M, Night-time screen-based media device use and adolescents’ sleep and health-related quality of lif, 2019.

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.