LogopediaPsychiatriaPsychologia

Nie tylko Elon Musk. Oto lista 6 znanych osób, które mają zespół Aspergera.

W ostatnim czasie świat obiegła informacja o tym, że Elon Musk, czyli Prezes SpaceX, ma zespół Aspergera. To jednak nie jedyna osoba wśród znanych i wielkich osobistości naszego świata, która cierpi na to zaburzenie. Poniżej lista 6 osób z zespołem Aspergera, które na co dzień możemy zobaczyć w telewizji, kinie lub na pierwszych stronach gazet i portali informacyjnych.

UWAGA! W zestawieniu opisane są jedynie osoby z potwierdzonym, a nie domniemanym przez media zespołem Aspergera. Na liście nie ma więc osób, co do których zaburzenie to nie zostało oficjalnie  potwierdzone np. Lionela Messi czy Billa Gatesa. 

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to nie choroba!

Zanim jednak przejdziemy do listy pragnę wyjaśnić dlaczego w ogóle zdecydowałam się zaprezentować tutaj taką informację. W pierwszej kolejności, jako osoba pracująca z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, cieszę się, że w ostatnim czasie, dzięki Elonowi Muskowi, tak głośno stało się o zespole Aspergera. Powyższe pokazało całemu światu, że osoby ze spektrum autyzmu są wśród Nas i potrafią zmieniać świat na lepsze. Po drugie zgodnie z aktualnymi badaniami naukowymi osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z roku na rok jest coraz więcej (w USA nawet 1 na 54 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu [4], a zatem powinniśmy, oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu opieki medycznej i terapeutycznej tym osobom, przystosować otaczający nas świat do ich potrzeb. Po trzecie natomiast, i to uważam za najważniejsze, chciałabym wykorzystać zaistniałą sytuację i pokazać, że Elon Musk ze względu na swoje zaburzenie nie jest wyjątkiem wśród wielkich tego świata, bowiem wielu z nich boryka się z podobnym problemem. Powyższe ma dowieść, że osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są zdolne osiągać ogromne życiowe sukcesy, a ich wkład w przyszłość naszego świata jest niezwykle ważny. Pamiętajmy również, że prawdopodobnie sam Hans Asperger cierpiał na zespół nazwany od jego nazwiska, choć ze względu na ostatnie odkrycia historyka H. Czecha dotyczące jego współpracy z nazistami, istnieje wiele wątpliwości czy nadal powinno używać się jego nazwiska jako nazwy zaburzenia.

Przede wszystkim chciałabym jednak, abyście po przeczytaniu tego artykułu zapamiętali, że zespół Aspergera i inne zaburzenia ze spektrum autyzmu to nie choroba!

Lista znanych osób, które mają zespół Aspergera:

1. Anthony Hopkins

Anthony Hopkins to aktor znany przede wszystkim z roli Hannibala Lectera w filmie Milczenie owiec, a w ostatnim czasie również z roli papieża Benedykta XVI w filmie Dwóch papieży. W 2017 roku w wywiadzie przeprowadzonym przez Louise Gannon przyznał, że w 2007 roku zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Aktor powiedział, że nie chodzi na imprezy, nie ma wielu przyjaciół, ale lubi ludzi, a przede wszystkim lubi „dostawać się do ich głów”. Jak sam stwierdził, zespół Aspergera pomaga mu w zawodzie aktora, ponieważ inaczej patrzy on na człowieka i dzięki temu potrafi zrozumieć oraz odwzorować graną przez siebie postać [3].

2. Greta Thunberg

Chyba każdy z nas kojarzy nastolatkę, która popadła w konflikt z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem krytykując jego politykę klimatyczną. Warto jednak wspomnieć, że Greta Thunberg to działaczka społeczna, która była między innymi inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Niestety, w przeciwieństwie do Anthonego Hopkinsa, zespół Aspergera nie ułatwił jej działalności. Po tym jak nastolatka ujawniła informację o swojej diagnozie stała się ofiarą licznych ataków krytykujących jej stan. Greta Thunberg opowiedziała wówczas, że przed rozpoczęciem aktywności społecznej „nie miała energii, przyjaciół i z nikim nie rozmawiała. Po prostu siedziała sama w domu z zaburzeniami odżywiania”. Postanowiła jednak podzielić się informacją o swojej diagnozie, by tym samym uświadomić ludzi, że zespół Aspergera nie jest chorobą lub czymś negatywnym. Nastolatka nie dała się również sprowokować osobom atakującym ją ze względu na zaburzenie i odpowiedziała im za pośrednictwem Twiterra, że „Kiedy hejterzy idą za twoim wyglądem i różnicami, oznacza to, że nie mają dokąd pójść. A potem wiesz, że wygrywasz!” [6].

3. Dan Aykroyd

Dan Aykroyd to aktor komediowy znany głównie z roli w filmach Pogromcy duchów i Blues Brothers (jako Elwood Blues), ale zagrał również między innymi w 50 pierwszych randek oraz podkładał głos w anglojęzycznej wersji Mrówki Z. Pomimo, że aktor urodził się w 1952 roku, zespół Aspergera zdiagnozowano u niego dopiero w latach 80-tych, po tym, jak żona zachęciła go do wizyty u lekarza. Aykroyd opowiedział, że głównym objawem zaburzeń ze spektrum autyzmu była obsesja na punkcie duchów i egzekwowania prawa (stąd rola w Pogromcach duchów). Aktor jako dziecko cierpiał również na zespół Tourette’a, ale dzięki terapii objawy przestały być uciążliwe [2].

4. Daryl Hannah

Daryl Hannah to aktorka znana między innymi z roli w takich filmach jak Kill Bill czy Łowca Androidów. W wywiadach często mówi o swoim zaburzeniu, choć jej życie nie było łatwe. W dzieciństwie lekarze zaproponowali nawet, że umieszczą ją w specjalnym ośrodku, jednak jej matka nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Aktorka wspomina te chwile i twierdzi, że gdyby wówczas umieszczono ją w takim ośrodku, to dziś nie była by tu gdzie jest.  Dodaje również, że taka decyzja lekarzy wynikała z jej słabych wyników w testach Rorschacha. Hannah od dziecka czuła się odizolowana od innych ludzi, a to powodowało u niej ciągłe kołysanie się. Opisując swój stan mówi, że „Była wyłączona w świecie marzeń przez cały czas…”. Jej stan uległ polepszeniu dopiero, gdy „zakochała się” w filmach. Z tego powodu w wieku 17 lat wyjechała do Los Angeles, by rozwijać swoją karierę aktorską. Jak sama przyznaje, nadal ma problemy w kontaktach z innymi ludźmi, jednak nie pozwala im powstrzymać się od pracy i spełnienia swoich marzeń [1].

5. Courtney Love

Courtney Love to amerykańska piosenkarka, wokalistka zespołu Hole oraz przez krótki czas zespołu Faith No More. W 1992 roku została żoną Kurta Cobaina, wokalisty zespołu Nirvana. W swojej biografii pisała, że w wieku 9 lat został u niej zdiagnozowany zespół Aspergera [5] .

6. Elon Musk

Elon Musk to wizjoner, który założył między innymi takie przedsiębiorstwa jak PayPal, Tesla czy SpaceX. W ostatnim czasie jego działania skupione są na podboju kosmosu i planach kolonizacji Marsa. 8 maja 2021 roku Musk wystąpił w programie Saturday Night Live, gdzie oświadczył, że jest pierwszą osobą z zespołem Aspergera, która gościła w tym programie, po czym jednak sprostował tę informację. Pierwszym gościem SNL z zespołem Aspergera był bowiem wspomniany wcześniej Dan Aykroyd. Musk wyznał, że często padał ofiarą hejtu w mediach społecznościowych ze względu na publikowane przez siebie treści. Przyznał, że wie, iż często mówi lub publikuje „dziwne rzeczy”, ale tak właśnie działa jego mózg. Jednocześnie przeprosił on wszystkie osoby, które w ten sposób uraził, jednakże dodał, że skoro na nowo wymyślił samochody elektryczne i wysyła ludzi na Marsa to nie może być „normalnym kolesiem” [7].


Bibliografia:

  1. Actress Daryl Hannah Discusses Asperger’s Syndrome On Dan Rather’s 'THE BIG INTERVIEW’, BROAD-RANGING INTERVIEW TO APPEAR ON AXS TV MONDAY, OCTOBER 7 AT 8 P.M. ET, 5 P.M. PT, www.prnewswire.com (dostęp: 15.05.2021 r.).
  2. Ewing S., ’I have Asperger’s – one of my symptoms included being obsessed with ghosts’: Under the microscope with Dan Aykroyd, www.dailymail.co.uk (dostęp: 15.05.2021 r.).
  3. Gannon L. ’I don’t regret the anger. I don’t regret drinking. Life can be painful. That’s the deal.’ In an exclusive interview with Event, Sir Antony Hopkins talks Hannibal Lecter, loathing luvvies and how at 80 he never forgets his lines, www.dailymail.co.uk (dostęp: 15.05.2021 r.).
  4. Maenner MJ, Shaw KA, Baio J, et al. Prevalence of Autism Spectrum Disorder Among Children Aged 8 Years — Autism and Developmental Disabilities Monitoring Network, 11 Sites, United States, 2016. MMWR Surveill Summ 2020; 69(No. SS-4):1–12, www.cdc.gov (dostęp: 15.05.2021 r.).
  5. Poppy Z. Brite, Courtney Love: The Real Story, Simon & Schuster 1998.
  6. Rourke A., Greta Thunberg responds to Asperger’s critics: 'It’s a superpower’, www.theguardian.com (dostęp: 15.05.2021 r.).
  7. Saturday Night Live (8.05.2021 r.), telewizja NBC, www.nbc.com (dostęp: 15.05.2021 r.).

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.