PsychologiaWysokie technologie

Dzieci i nastolatkowie umierają w wyniku TikTok-owych wyzwań! Oto najniebezpieczniejsze z nich.

TikTok to mobilna aplikacja internetowa, która szybko zdobywa popularność, a której użytkowanie polega na wysyłaniu krótkich muzycznych materiałów wideo. W 2020 roku skorzystało z niej ponad 2 miliardy użytkowników na całym świecie, a zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ich największą grupę stanowią dzieci i młodzież[1]. W Polsce ponad 17% użytkowników TikTok-a to dzieci poniżej 13. roku życia, a ponad 64% to osoby w wieku między 13. a 15. rokiem życia[2]. Niestety w związku z modą na niebezpieczne wyzwania wymyślane i wykonywane przez użytkowników aplikacji, wielu z nich doznało poważnych urazów, a w ostatnim czasie w ramach jednego z takich wyzwań życie straciła 10-latka.

Poniżej lista kilku najniebezpieczniejszych dla dzieci wyzwań z TikTok.

1. Blackout challenge

Blackout challenge to wyzwanie polegające na pododuszaniu się za pomocą paska, aż do utraty przytomności.

Powyższe wyzwanie doprowadziło w styczniu tego roku do śmierci 10-letniej Antonelli z włoskiego Palermo. Dziewczynka biorąc udział w wyzwaniu, stojąc przed lustrem w swojej łazience, zacisnęła sobie wokół szyi pasek od szlafroka. Znaleźli ją jej rodzice, którzy natychmiast podjęli próbę skontaktowania się z numerem alarmowym, a ze względu na brak odpowiedzi zaraz potem udali się bezpośrednio do szpitala. Niestety było już za późno. Lekarzom udało się przywrócić bicie serca dziewczynki, jednakże doszło do śmierci jej mózgu.

Po powyższym wydarzeniu włoskie władze podjęły kroki mające na celu uniemożliwienie dzieciom poniżej 13. roku życia korzystanie z aplikacji TikTok. Wspomnieć należy, że teoretycznie, podobnie jak w Polsce, we Włoszech od początku istnienia aplikacji obowiązuje zakaz korzystania z niej przez osoby poniżej 13. roku życia, jednak w praktyce korzystanie z niej przez dzieci jest powszechne, co stwarza zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

2. Skullbreaker challenge (Łamacz czaszek)

Wyzwanie „Łamacz czaszek” było bardzo popularne pod koniec 2019 roku oraz w pierwszej połowie 2020 roku. Polegało ona na tym, że trzy osoby ustawiają się obok siebie i planują wspólny skok w górę. Osoba stojąca po środku nie wie jednak, że dwie pozostałe mają inny plan. Gdy osoba w środku podskakuje, dwie pozostałe osoby „podstawiają jej nogę” gdy ta jest w powietrzu. Efekt: liczne złamania i wstrząśnienia mózgu u uczestników wyzwania, którymi najczęściej byli nastolatkowie.

Powyższe wyzwanie skończyło się również między innymi śmiercią 16-latki z Brazylii.

Aktualnie TikTok usunął wszystkie filmy przedstawiające Skullbreaker challenge, próbując w ten sposób zniechęcić użytkowników do jego wykonywania.

3. Throw It in the Air/Concussion Challenge

Throw It in the Air Challenge (rzuć to w powietrze) polega na tym, że grupa osób ustawia się w okręgu z pochylonymi w dół głowami, a następnie jedna z nich wyrzuca w powietrze wybrany przez siebie przedmiot. Uczestnicy „zabawy” nie mogą poruszyć się, aż do czasu, gdy przedmiot spadnie na ziemię.

Pierwszy film z wyzwaniem umieścił użytkownik o nazwie @antstorm123 wybierając jako wyrzucany w górę przedmiot piłkę do koszykówki. Po tym filmie wiele osób postanowiło powtórzyć wyzwanie jednak wykorzystując do tego o wiele cięższe przedmioty takie jak między innymi: trójkołowce, torby bagażowe czy drabiny.

Najczęstszym efektem powyższego wyzwania są wstrząśnienia mózgu, stąd też druga nazwa wyzwania: Concussion Challenge.

4. The Outlet Challenge/The Penny Challenge

Wyzwanie The Outlet Challenge stwarza ogromne zagrożenie pożarowe i doprowadził już do licznych interwencji straży pożarnej w amerykańskich szkołach. Zadaniem uczestnika tego wyzwania jest upuszczenie monety na odsłonięte bolce podłączonego do gniazdka bloku ładującego („końcówki ładowarki”) do telefonu lub też w bardziej ekstremalnych odmianach, na wepchnięciu monety do portu USB bloku ładującego podłączonego do gniazdka. Efekt: iskra, dym, przypalone gniazdka, a nawet wzniecenie ognia.

Na szczęście do tej pory nie odnotowano ofiar śmiertelnych The Outlet Challenge. Strażacy ostrzegają jednak, że powyższe wyzwanie może skończyć się tragicznie nawet, gdy jego jedynym zewnętrznym efektem jest okopcone gniazdko. „Zabawa” może doprowadzić bowiem do uszkodzenia przewodów elektrycznych znajdujących się w ścianie, a wywołany w ten sposób pożar może zostać niewykryty i płonąć w ścianach, zagrażając znajdującym się wewnątrz budynku osobom.

To nie wszystko…

TikTok-owe wyzwania sięgają tak daleko jak ludzka wyobraźnia. Z czasem z pewnością usłyszymy o nowych niebezpiecznych pomysłach kreowanych przez użytkowników tej aplikacji. Jako kolejne przykłady niebezpiecznych wyzwań należy wymienić między innymi The Cha Cha Slide Challenge, polegający na zmienianiu pasa ruchu w rytm muzyki czy też The Pass Out Challenge, polegająca na poruszaniu głową w taki sposób, aby stracić przytomność.

TikTok wątpliwy również z innych względów

Nie tylko Włosi podejmują działania mające na celu ograniczenie dostępu do aplikacji TikTok.

Swego czasu prezydent Donald Trump chciał całkowicie zablokować możliwość korzystania z aplikacji TikTok w USA. Jako powód podał zagrożenie dla bezpieczeństwa danych użytkowników tejże aplikacji, do których dostęp rzekomo mają mieć Chińskie władze. Powyższe nie udało się, bowiem takich rozwiązań zakazał amerykański sąd. 

Rozmawiajmy z dziećmi!

Warto zauważyć, że omówiony problem nie tkwi w samej aplikacji jaką jest TikTok, a w dostępnie do niej zbyt młodych użytkowników. Wydawać by się mogło, że przez lata łatwego dostępu do Internetu nauczyliśmy się uważać na czyhające w nim zagrożenia, a także, że umiemy już w tym zakresie właściwie edukować najmłodszych. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Ze względu na ciągły rozwój technologii powinniśmy weryfikować swoją wiedzę o zagrożeniach w sieci i intensywniej informować o tym dzieci oraz młodzież. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby ponadto wprowadzenie w naszym kraju rozwiązań prawnych, które uniemożliwiałby dzieciom poniżej 13. roku życia dostęp do aplikacji typu TikTok.

Pamiętajmy również, że w przypadku jakichkolwiek problemów dziecka związanych z jego obecnością w sieci powinniśmy jak najszybciej skierować je do szkolnego pedagoga oraz psychologa.


Bibliografia:

 1. Allyn B., U.S. Judge Halts Trump’s TikTok Ban, The 2nd Court To Fully Block The Action, www.npr.org (dostępL 27.02.2021 r.)
 2. Kari P., Should you delete TikTok? Here’s what experts say about the app Trump wants to ban, w: The Guardian, 16 lipca 2020, (dostęp: 25.02.2021 r.)
 3. Longo A., Privacy, dal 9 febbraio TikTok Italia blocca gli under 13: „Un pulsante per segnalare i bambini che mentono sull’età”, www.repubblica.it (dostęp: 27.02.2021 r.)
 4. Majchrzyk Ł., Kim są użytkowicy aplikacji TikTok w Polsce? [raport], www.mobirank.pl (dostęp: 27.02.2021 r.)
 5. Marceca R., Palermo, „black out challenge” fatale su TikTok per bimba di 10 anni. I medici: „Morte cerebrale”. Il social network: „Vicini alla famiglia”, www.palermo.repubblica.it (dostęp: 26.02.2021 r.)
 6. Shroeder A., People risking concussions for new TikTok challenge, www.dailydot.com (dostęp: 27.02.2021 r.)
 7. Wonga. A., Skull Breaker Challenge Killed This Girl : Warn Your Kids!, www.rojakpot.com (dostęp; 27.02.2021 r.)
 8. Vavra K., SPARKING FEARS ‘Stupid’ TikTok ‘outlet challenge’ game sweeping parts of US could start deadly fires, www.thesun.co.uk (dostęp: 27.02.2021 r.)

1 Komentarz

 1. Przerażające… Strach o dzieci, a my starzy chyba nie doganiamy tego świata…
  Szkoda tych rodziców, którzy przez głupie wyzwania stracili dzieci. Współczuje 🙁

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.