FizjologiaNeurologia

Odwodnienie osłabia Twój mózg i powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia

Woda, tak jak tlen, jest niezbędna dla życia człowieka. Bez pożywienia człowiek może przeżyć nawet miesiąc, ale bez wody jedynie 3-4 dni. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także dla funkcjonowania mózgu. Wśród najwcześniejszych objawów odwodnienia wymienia się bóle głowy, uczucie zmęczenia i zawroty głowy.


Czy wiesz, że zawartość wody w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem i zależy od wieku, płci, a także od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej? U noworodków woda stanowi 75% masy ciała, u osób młodych około 70-60%, natomiast u mężczyzn powyżej 60 roku życia woda stanowi około 54% masy ciała, a u kobiet 46%.


Nawodnij swój mózg

Mózg w prawie 80% składa się z wody. Wobec tego woda jest niezbędnym składnikiem odżywczym, od którego zależy to, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg. Jeśli nie dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, wówczas mózg funkcjonuje na niższym poziomie i może to spowodować wiele negatywnych skutków m.in. problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci, bóle głowy, problemy ze snem.

 • alkohol i kofeina mogą powodować odwodnienie, dlatego jeśli je spożywasz, to pij wtedy więcej wody
 • napoje, które są słodzone cukrem nie są uważane za źródło nawodnienia
 • spożywanie warzyw i owoców wlicza się do spożywanej wody

Wodę tracimy, kiedy oddychamy, pocimy się, oddajemy mocz, dlatego ważne jest uzupełnianie utraconych płynów. Jedzenie stanowi około 1/5 całkowitego spożycia płynów, a pozostałą część należy wypić.


Zalety spożywania wody:

 • poprawiona pamięć i koncentracja
 • lepszy nastrój
 • zapobieganie i łagodzenie bólów głowy
 • lepszy sen

Co to jest odwodnienie?

Odwodnienie to stan organizmu, gdy obserwujemy ujemny bilans wody. W przypadku niedoboru wody może dojść do zmian ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Odwodnienie może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie poznawcze, pamięć krótkotrwałą i zdolności matematyczne.

Objawy odwodnienia:

 • obniżenie koncentracji
 • problemy z pamięcią
 • powolne przetwarzanie informacji
 • znużenie
 • osłabienie apetytu
 • bóle głowy
 • suchość śluzówek
 • światłowstręt
 • drażliwość

Niemowlęta i dzieci, a także osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami czy osoby pracujące/ćwiczące na zewnątrz są dużo bardziej narażone na odwodnienie i powinny zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że spożywają odpowiednią ilość płynów dziennie.

Przy dużym odwodnieniu organizmu obserwuje się:

 • zaburzenia świadomości
 • halucynacje
 • utratę przytomności

Uwaga! Jeśli podejrzewasz odwodnienie, konieczne jest jak najszybsze uzupełnienie niedoboru wody (podanie zarówno doustnie, jak i dożylnie).

Czy picie wody może poprawić oceny na egzaminach?

Na uniwersytetach w East London i Westminster przeprowadzono badanie wśród uczniów, którzy na egzamin zabierają ze sobą wodę. Z badań wynika, że uczniowie, którzy pili wodę mieli nawet o 5-10% lepsze oceny. Wobec tego niesamowicie ważne jest utrzymanie nawodnienia podczas egzaminów i zawsze warto mieć przy sobie butelkę wody na sali egzaminacyjnej.

Spożywanie wody wpływa na funkcje myślenia i procesy poznawcze. Według dr Pawsona korzyścią płynącą z picia wody w trakcie egzaminu jest także to, że może ona łagodzić lęk i niepokój w sytuacji egzaminacyjnej.

ZAPAMIĘTAJ, TO WAŻNE!

 1. Rozpoczynaj dzień od wypicia szklanki wody.
 2. Pij wodę małymi łyczkami.
 3. Nie czekaj aż poczujesz pragnienie, pij wodę regularnie przez cały dzień.

Picie wody jest niesamowicie ważne dla naszego organizmu. Jeśli masz trudność z piciem jej regularnie w ciągu dnia, to pamiętaj, aby mieć butelkę wody zawsze w zasięgu (w torebce/przy łóżku/na biurku itp.), dzięki temu będziesz o tym pamiętać. Pamiętaj, że do wody możesz dodać świeże owoce (plaster cytryny/limonkę/truskawki/pomarańczę) i mięte, dzięki któremu woda będzie miała smaczny aromat.

Ile wody należy pić dziennie?

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzienne spożycie wody w postaci płynów i pokarmów powinno wynosić 2000 ml dla kobiet i 2500 ml dla mężczyzn.

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.