Odwodnienie osłabia Twój mózg i powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia
Woda, tak jak tlen, jest niezbędna dla życia człowieka. Bez pożywienia człowiek może przeżyć nawet miesiąc, ale bez wody jedynie 3-4 dni. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także dla funkcjonowania mózgu. Wśród najwcześniejszych objawów odwodnienia wymienia się bóle głowy, uczucie zmęczenia i zawroty głowy.
Czy wiesz, że zawartość wody w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem i zależy od wieku, płci, a także od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej? U noworodków woda stanowi 75% masy ciała, u osób młodych około 70-60%, natomiast u mężczyzn powyżej 60 roku życia woda stanowi około 54% masy ciała, a u kobiet 46%.
Nawodnij swój mózg
Mózg w prawie 80% składa się z wody. Wobec tego woda jest niezbędnym składnikiem odżywczym, od którego zależy to, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg. Jeśli nie dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, wówczas mózg funkcjonuje na niższym poziomie i może to spowodować wiele negatywnych skutków m.in. problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci, bóle głowy, problemy ze snem.
- alkohol i kofeina mogą powodować odwodnienie, dlatego jeśli je spożywasz, to pij wtedy więcej wody
- napoje, które są słodzone cukrem nie są uważane za źródło nawodnienia
- spożywanie warzyw i owoców wlicza się do spożywanej wody
Wodę tracimy, kiedy oddychamy, pocimy się, oddajemy mocz, dlatego ważne jest uzupełnianie utraconych płynów. Jedzenie stanowi około 1/5 całkowitego spożycia płynów, a pozostałą część należy wypić.
Zalety spożywania wody:
- poprawiona pamięć i koncentracja
- lepszy nastrój
- zapobieganie i łagodzenie bólów głowy
- lepszy sen
Co to jest odwodnienie?
Odwodnienie to stan organizmu, gdy obserwujemy ujemny bilans wody. W przypadku niedoboru wody może dojść do zmian ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Odwodnienie może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie poznawcze, pamięć krótkotrwałą i zdolności matematyczne.
Objawy odwodnienia:
- obniżenie koncentracji
- problemy z pamięcią
- powolne przetwarzanie informacji
- znużenie
- osłabienie apetytu
- bóle głowy
- suchość śluzówek
- światłowstręt
- drażliwość
Niemowlęta i dzieci, a także osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami czy osoby pracujące/ćwiczące na zewnątrz są dużo bardziej narażone na odwodnienie i powinny zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że spożywają odpowiednią ilość płynów dziennie.
Przy dużym odwodnieniu organizmu obserwuje się:
- zaburzenia świadomości
- halucynacje
- utratę przytomności
Uwaga! Jeśli podejrzewasz odwodnienie, konieczne jest jak najszybsze uzupełnienie niedoboru wody (podanie zarówno doustnie, jak i dożylnie).
Czy picie wody może poprawić oceny na egzaminach?
Na uniwersytetach w East London i Westminster przeprowadzono badanie wśród uczniów, którzy na egzamin zabierają ze sobą wodę. Z badań wynika, że uczniowie, którzy pili wodę mieli nawet o 5-10% lepsze oceny. Wobec tego niesamowicie ważne jest utrzymanie nawodnienia podczas egzaminów i zawsze warto mieć przy sobie butelkę wody na sali egzaminacyjnej.
Spożywanie wody wpływa na funkcje myślenia i procesy poznawcze. Według dr Pawsona korzyścią płynącą z picia wody w trakcie egzaminu jest także to, że może ona łagodzić lęk i niepokój w sytuacji egzaminacyjnej.
ZAPAMIĘTAJ, TO WAŻNE!
- Rozpoczynaj dzień od wypicia szklanki wody.
- Pij wodę małymi łyczkami.
- Nie czekaj aż poczujesz pragnienie, pij wodę regularnie przez cały dzień.
Picie wody jest niesamowicie ważne dla naszego organizmu. Jeśli masz trudność z piciem jej regularnie w ciągu dnia, to pamiętaj, aby mieć butelkę wody zawsze w zasięgu (w torebce/przy łóżku/na biurku itp.), dzięki temu będziesz o tym pamiętać. Pamiętaj, że do wody możesz dodać świeże owoce (plaster cytryny/limonkę/truskawki/pomarańczę) i mięte, dzięki któremu woda będzie miała smaczny aromat.
Ile wody należy pić dziennie?
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzienne spożycie wody w postaci płynów i pokarmów powinno wynosić 2000 ml dla kobiet i 2500 ml dla mężczyzn.