Logopedia

15 sposobów na zorganizowanie dziecku czasu w podróży

Kilka dni temu zakończył się rok szkolny, więc wkrótce wszyscy wyruszą na wakacje. Podróż samochodem z dzieckiem może być nie lada wyzwaniem, dlatego dziś chcę Wam przedstawić kilka propozycji, które umilą Wam ten czas. Oczywiście z racji tego, że jestem logopedą, to postaram się zaproponować takie zabawy, które będą stymulować mowę dziecka oraz wpływać pozytywnie na jego rozwój. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

15 sposobów na zorganizowanie dziecku czasu w podróży

1. Książeczki

O tym jak pozytywny jest wpływ czytania książek na rozwój mowy, chyba nikogo już nie muszę przekonywać. Pamiętajmy, że niemowlętom także możemy zaproponować książeczki i wtedy wybierzmy książeczki kontrastowe.

Zabawy paluszkowe można stosować od najwcześniejszych dni życia dziecka. Zabawy te stymulują rozwój mowy, rozwijają orientację w schemacie ciała, poprawiają zdolności manualne, a także przygotowują dziecko do układania, wycinania, rysowania, malowania i pisania.

Tutaj kupisz E-booka Wierszyki paluszkowe i nie tylko!

Sądzę, że doskonale sprawdzą się także książeczki z okienkami, które budzą w dziecku ciekawość odkrywcy oraz książeczki ruchome, dzięki którym dziecko uczy się nowych słów, ale także doskonali sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową, a także książeczki sensoryczne, dzięki którym dziecko poznaje różne faktury i aktywizuje zmysł dotyku.

2. Książki z naklejkami wielorazowymi

To genialna propozycji właśnie dlatego, że te naklejki możemy wykorzystywać wiele razy. Dzieciom bardzo się to podoba i są oczarowane. Dzięki tym naklejkom możemy tworzyć różne przygody i opowiadać, a dzięki temu stymulujemy rozwój mowy dziecka i wzbogacamy zasób jego słownictwa, uczymy się relacji przestrzennych. Dziecko odklejając i przyklejając naklejki na planszy ćwiczy także zdolności motoryczne. Podczas pracy gabinetowej uwielbiam korzystać z tych naklejek i myślę, że doskonale sprawdzą się również w trakcie podróży.

3. Zagadki

To doskonały sposób na spędzenie czasu w podróży. Opowiadamy o cechach przedmiotu, osób, zwierząt, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie o czym mówimy.

Możemy samodzielnie wymyślać zagadki lub skorzystać z gotowych produktów z ilustracjami.

4. Kolorowanki wodne

To absolutna magia, którą będzie oczarowane chyba każde dziecko. Dzięki tej zabawie dziecko będzie ćwiczyło motorykę małą, a także koordynację ręka-oko.

5. Zgadnij kto to

To rewelacyjny pomysł na zabawę zarówno dla starszych, jak i dla młodszych dzieci. Ta zabawa może mieć dwa warianty.

  1. Każdy uczestnik może wymyślić kim jest (postacią z bajki, zwierzątkiem, sportowcem itd.). Uczestnicy gry zadają pytania w taki sposób, aby można było opowiedzieć TAK/NIE.
  2. Przygotuj karteczki z podpisami lub obrazkami postaci/rzeczy. Każdy uczestnik zabawy losuje kartkę i umieszcza ją na czole innego gracza tak, aby osoba, której przykleja się karteczkę nie widziała, co jest na niej napisane/narysowane. Zadaniem gracza jest odgadnięcie kim się jest na podstawie zadawanych pytań. Pytania konstruujemy tak, aby pozostali gracze odpowiedzieli TAK/NIE np. Czy jestem zwierzątkiem? Czy jestem duży? Czy mam skrzydła? Czy jestem w paski?/ Czy jestem postacią z bajki? Czy mam czarne włosy? Itd.

Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy swoją spostrzegawczość, koncentrację uwagi, wzbogaca słownictwo i doskonali umiejętność zadawania pytań.

6. Łamigłówki

Podczas tej zabawy dziecko ćwiczy logiczne myślenie i koncentrację, bo rozwiązywanie łamigłówek, to nie jest taka prosta sprawa i wymaga to skupienia. W zależności od tego, jakie łamigłówki wybierzemy, może udać nam się przemycić także nieco wartości edukacyjnych w atrakcyjny sposób.

7. Znikopis

Dziecko podczas tej zabawy ćwiczy motorykę małą, ponieważ pisze specjalnym flamastrem po tablicy, a następnie może to zetrzeć tak, by nie było żadnego śladu. Jest to doskonały pomysł na zabawę, bo można ją powtarzać wiele razy.

8. Ulubione zabawki dziecka

Na sam początek nic odkrywczego, ale dzięki temu, że dziecko będzie miało podczas podróży swojego ulubionego misia czy kocyk, poczuje się bezpiecznie. Dlatego pamiętajcie o tym, by zabrać ulubioną zabawkę dziecka.

9. Wspólne śpiewanie piosenek i zabawy paluszkowe

Śpiewanie wzbogaca rozwój słownictwa, uczy orientacji w schemacie ciała i orientacji przestrzennej. Na moim kanale na YouTube znajdziecie kilka propozycji piosenek i zabaw paluszkowych, które dzieci uwielbiają.

10. Naśladowanie dźwięków otoczenia

Dzieci bardzo lubią naśladować dźwięki otoczenia, a jest to doskonały trening narządów artykulacyjnych. Możemy naśladować jak miauczy kotek, jak muczy krowa itd. Do tego typu zabaw świetnie sprawdzą się książeczki lub inne pomoce, na których możemy pokazywać dziecku zwierzątka. Wiele takich pomocy, które można pobrać za darmo, wydrukować i zalaminować, a następnie poprzyczepiać do nich rzepy, dzięki czemu będą na dłużej znajdziecie TUTAJ.

Starsze dziecko na podstawie wydawanych przez nas odgłosów może zgadywać jaki to przedmiot/zwierzę/pojazd itd.

11. Poszukiwawcze kolorów

Dla dzieci, które znają już kolory świetnie sprawdzi się zabawa, podczas której będziemy bawić się w poszukiwaczy kolorów i szukamy wszystkiego co jest zielone albo szukamy niebieskich samochodów, żółtych domów itd.

12. Wymysł słowo na literę …

Osoba, która zaczyna zabawę wymyśla wyraz np. kot. Zadaniem pozostałych uczestników jest wymyślenie słowo, które rozpoczynają się od litery „k”.

13. Łańcuch ze słów

Jedna osoba wymyśla jakieś słowo, a później każdy po kolei wymyśla słowo zaczynające się na literę, która kończyła poprzednie słowo na przykład zegar – rower – rakieta – arbuz – zebra – ananas – słoń itd.

14. Dobierz rym

Osoba zaczynająca zabawę wymyśla jakieś słowo, a zadaniem pozostałych uczestników jest podanie słowa, które z nim się rymuje na przykład korona – wrona, koń – słoń.

15. Synteza i analiza głoskowa

Głoskujemy dziecku słowo np. t-r-a-k-t-o-r, a zadaniem dziecka jest scalenie głosek w słowo albo odwrotnie, podajemy dziecku słowo np. oko, a zadaniem dziecka jest rozkład słowa na głoski. Z dziećmi młodszymi możemy bawić się na sylabach, ponieważ jest to łatwiejsze np. sa-mo-lot.

Co jeszcze dodalibyście do tej listy? Jakie są Wasze sprawdzone sposoby na zajęcia dziecka w samochodzie podczas podróży?

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.