Nadgodziny przyczyną udaru mózgu. Dowiedz się jakie są czynniki ryzyka jego wystąpienia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sygnalizuje, że długie godziny pracy zwiększają liczbę zgonów z powodu udaru mózgu i chorób niedokrwiennych serca. Z badań wynika, że praca co najmniej 55 godzin tygodniowo wiąże się z szacowanym 35% wyższym ryzykiem udaru mózgu i 17% wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, w porównaniu z pracą w wymiarze 35-40 godzin tygodniowo.
Według badań WHO pond 745 000 osób zmarło w tym roku z powodu udaru mózgu i choroby serca, które spowodowane były przepracowaniem.
Obecnie wzrasta liczba osób pracujących w długich godzinach, a pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój tej sytuacji. Coraz więcej osób pracuje w trybie zdalnym, który ma tendencję do wydłużania czasu pracy, ponadto często zaciera się wtedy granica pomiędzy domem a pracą. Trend ten sprzyja narażeniu większej ilości osób na ryzyko udaru mózgu.
Udar mózgu sanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie i przeważnie dotyczy osób po 40. roku życia.
Udar mózgu to nagłe, ogniskowe, naczyniopochodne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. W większości przypadków następstwa udaru niedokrwiennego wpływają na sprawne i samodzielne funkcjonowanie chorego.
Do chorób naczyniowych c.u.n. zalicza się udar mózgu, TIA (przemijający atak niedokrwienia), krwotok podpajęczynówkowy, udar żylny mózgowia oraz encefalopatię nadciśnieniową.
Jak wskazują badania, w Polsce obserwuje się stały wzrost liczby nowych zachorowań na udar mózg. Najczęstszą postacią udaru jest udar niedokrwienny.
Czynniki ryzyka udaru mózgu:
- wiek (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem a najbardziej po 65. roku życia)
- płeć męska
- czynniki genetyczne
- nadciśnienie tętnicze
- hiperlipidemia
- cukrzyca
- migotanie przedsionków
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- nadwaga i otyłość
- brak regularnej aktywności fizycznej
Siedzący tryb życia aż trzykrotnie przyczynia się do wzrostu wystąpienia udaru mózgu. Regularna aktywność fizyczna wpływa na zredukowanie wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości, cukrzycy, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na udar mózgu.
Pacjenci po przebytym udarze mózgu są szczególnie obciążeni ryzykiem wystąpienia kolejnego incydentu mózgowo-naczyniowego, dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie czynnika etiopatogenetycznego udaru, a także zmiana stylu życia i wdrożenie profilaktyki.
Jeśli w trakcie udaru niedokrwiennego dojdzie do uszkodzenia obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za mowę, to wówczas diagnozuje się u pacjentów afazję.
Jednym z głównym problemów XXI w. są choroby naczyniowe centralnego układu nerwowego, a udar mózgu jest najczęstszą przyczyną zgonu i niepełnosprawności u osób dorosłych. Wdrożenie działań profilaktycznych jest niesamowicie istotnym elementem, służącym zmniejszeniu występowania udaru. Praca około 55 godzin tygodniowo stanowi duże zagrożenie dla zdrowia.
Bibliografia:
- Antecki J., Brelak E., Sobolewski P., Kozera G. (2018). Profilaktyka pierwotna i wtórna udaru niedokrwiennego mózgu w świetle obecnych zaleceń i rekomendacji , [w:] Forum Medycyny Rodzinnej, s. 89-98.
- Long working hours increasing deaths from heart disease and stroke: WHO, ILO https://www.who.int/ (dostęp: 28.10.2022)