EkologiaToksyny

Nie pal przy dziecku! Bierne palenie powoduje u dzieci m.in. alergie, kaszel, infekcje ucha i problemy z oddychaniem

Palenie przed, w trakcie i po ciąży jest szkodliwe dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Nawet jeśli nie palisz, ale przebywasz w towarzystwie osób palących będąc w ciąży, czyli jesteś biernym palaczem i wdychasz dym tytoniowy, to również jest to dla Ciebie i dla dziecka niesamowicie szkodliwe.


Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny poziom palenia. Każda liczba papierosów, które wypali matka, a także narażenie jej na środowiskowy dym tytoniowy, niekorzystnie wpływa na dziecko [1]. Gdy zaciągamy się dymem, to wówczas substancje chemiczne, które zawarte są w papierosie, dostają się nie tylko do płuc, ale także do krwi, która dociera do wszystkich tkanek i narządów. Nikotyna łatwo przenika także przez łożysko, a wiele kobiet w ciąży jest niestety narażonych na bierne palenie np. w domu lub w domach swoich bliskich czy w pracy.


Dym tytoniowy zawiera około 4000 szkodliwych związków chemicznych, a około 400 z nich ma udokumentowane działanie rakotwórcze [2].

Co to jest bierne palenie?

O tym, że palenie w trakcie ciąży jest szkodliwe dla dziecka, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Jednak pamiętajmy, że narażanie dzieci na bierne palenie również może wywoływać wiele poważnych konsekwencji.

Bierne palenie, to wdychanie dymu tytoniowego przez osobę przebywającą w bezpośrednim otoczeniu palacza. Dym wydobywający się z palącego się papierosa, a który wdychany jest przez osobę znajdującą się w pobliżu osoby palącej, zawiera najwięcej substancji toksycznych (więcej ciał smolistych, nikotyny i tlenku węgla) aniżeli dym, który wdychany jest przez palacza. Bierni palacze narażenie są na większą podatność na infekcje, występowanie chorób układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego [2].

Skutki biernego palenia

Bierne palenie w czasie ciąży jest tak samo szkodliwe, jak czynne palenie. Co więcej, najnowsze badania wskazują, że nikotyna z okresu życia płodowego wpływa również na zdrowie dziecka w późniejszym wieku i u takich dzieci częściej rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze, udary mózgu czy uszkodzenie dużych pni naczyniowych [1].

Dzieci, których matki palą w czasie ciąży:
 • ważą mniej po urodzeniu
 • są bardziej narażone na problemy rozwojowe
 • wykazują większe trudności w uczeniu się

Wskutek biernego palenia u niemowląt i małych dzieci mogą pojawić się również:

 • alergie
 • zespół nagłej śmierci (SIDS)
 • infekcje górnych dróg oddechowych
 • infekcje ucha
 • kaszel
 • problemy z oddychaniem
 • płuca dzieci, które wdychają biernie dym tytoniowy, rozwijają się wolniej

Szczególnie wrażliwe na palenie bierne są dzieci, które mają astmę. Ponadto z badań wynika, że dzieci, które dorastają z rodzicami, którzy palą, same również zaczynają palić.

Kilka podstawowych zasad:

 • nie pal w czasie ciąży
 • nie pal i nie pozwalaj na palenie w domu
 • chroń dziecko przed biernym paleniem
 • spraw, aby twój samochód był wolny od dymu tytoniowego (nie pozwalaj nikomu palić w twoim samochodzie nawet przy opuszczonej szybie)
 • przebywaj w miejscach, w których palenie nie jest dozwolone

Ocenia się, że około 45% osób do 15. roku życia jest narażonych na działanie dymu tytoniowego w środowisku domowym. Dzieci najczęściej wdychają dym tytoniowy we własnych domach, a to może być niezwykle szkodliwe dla ich zdrowia, ponieważ dzieci te częściej chorują m.in. na zapalenie oskrzeli i płuc.

Dym z trzeciej ręki

Toksyczne cząstki stałe, które są w dymie papierosowym, osadzają się na powierzchniach. Ludzie są narażeni na te chemikalia poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni lub wdychanie ich. Dzieci, które raczkują i bawią się zabawkami, a następnie wkładają rączki/zabawki do ust, są dodatkowo narażone na bierne palenie. Dym z trzeciej ręki osadza się na ubraniach, meblach, zasłonach, ścianach, pościeli, dywanach i innych powierzchniach. Nie wystarczy przewietrzyć pomieszczenie, aby wyeliminować te pozostałości. Dlatego jeśli ktoś chce palić, to ważne jest stworzenie środowiska wolnego od dymu.


Bibliografia:

[1] Kozakiewicz B., Chądzyńska M., Dmoch-Gajzlerska E., Wiedza ciężarnych na temat szkodliwości palenia dla płodu i świadomość wpływu zakażenia wirusem HPV na rozwój raka szyjki macicy

[2] Nogaj E., Kwapuliński J., Suflita M., Babula M., Szilman P., Bioindykacja kadmu u dzieci narażonych na wpływ biernego palenia papierosów, za pomocą migdałków gardłowych, w zależności od wieku, płci i miejsca zamieszkania, 2011.

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.