Od lat mówi się o korzyściach płynących z codziennego czytania dzieciom. Osoba, która czyta dziecku na głos wprowadza małego czytelnika w świat literatury. Wspólne czytanie, to doskonała okazja na spędzenie czasu razem z dzieckiem i budowanie więzi. Z badań wynika, że osoby, którym czytano w dzieciństwie, same chętniej sięgają po książkę i później chętniej czytają także swoim dzieciom.
Jakie są korzyści z czytania dzieciom?
Czytanie dzieciom:
- rozwija zdolności komunikacyjne
- wzbogaca zasób słownictwa
- wspiera proces kształtowania się słuchu językowego
- stymuluje rozwój mowy
- rozwija wyobraźnię
- uczy rozumieć świat
- buduje więź
- pobudza do aktywności językowej
- rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe
- rozwija pamięć
- uczy empatii i wrażliwości
Bądź dla dziecka wzorem, jeśli Twoje dziecko widzi jak czytasz książki, to będzie chciało Cię naśladować.
Sprawność językowa, którą nabędzie dziecko między innymi dzięki codziennemu, głośnemu czytaniu, z pewnością zaprocentuje w przyszłości sukcesami w nauce szkolnej.
Dlaczego warto czytać dzieciom już w życiu prenatalnym?
Stymulacja zmysłu słuchu w okresie prenatalnym poprzez mowę, a także muzykę, daje świetny fundament dla rozwoju zdolności językowych i zdolności muzycznych. Dziecko już w okresie prenatalnym bardzo dobrze słyszy głos swojej matki, a więc zna go jeszcze przed swoimi narodzinami i odróżnia go od głosów innych kobiet. Dlatego tak ważne jest. by mama mówiła, czytała i śpiewała do swojego dziecka już w trakcie ciąży, ponieważ płód słyszy głos matki nawet o 8 dB głośniej niż głosy innych osób.
Czytanie niemowlętom
Rozumienie znacznie wyprzedza umiejętność mówienia. Dziecko gromadzi informacje różnego rodzaju i rozwija słownik bierny, który jest podstawą do budowania słownika czynnego. Dlatego warto czytać dzieciom już w okresie niemowlęctwa.
Na początku możemy wybrać książeczki kontrastowe i pokazywać dziecku już w pierwszym miesiącu życia, ponieważ stymulują zmysł wzroku dziecka, a dzięki temu, że nazywamy obrazki, które znajdują się na ilustracjach, stymulujemy także rozwój mowy.
Czytanie małym dzieciom
Często dostaję od Was wiadomości, w których piszecie, że Wasze dziecko nie potrafi się skupić na tym co czytacie, cały czas się wierci i nie słucha. Faktycznie czasem tak bywa, dlatego bardzo polecam Wam, by zaktywizować wtedy małego czytelnika – oglądajcie obrazki i opowiadajcie o tym co jest na ilustracji np. wskaż na ilustrację i zadaj dziecku pytania „Co to jest?” lub zadeklaruj „To pies!” albo „Zobacz, to jest kot, wspina się na drzewo” – A pokażesz jak kotek wspina się na drzewo?” . Podczas głośnego czytania zachęcaj dziecko do naśladowania, pokazywania i powtarzania wyrażeń dźwiękonaśladowczych czy prostych słów tak, by zrobić z tego aktywną zabawę.
Czytając dziecku baw się głosem, dzięki temu zainteresujesz malucha i pobudzisz jego wyobraźnię.
Pozwól dziecku zadawać pytania podczas czytania. Nawiązywanie dialogu z dzieckiem jest bardzo ważne, dlatego nie ignoruj jego pytań, tylko odpowiadaj cierpliwie.
Czytanie starszemu dziecku
Pamiętaj, że nie powinno się przestawać czytać dzieciom, które idą do szkoły i uczą się czytać. Większość dzieci, które uczą się czytać wkładają w to dużo wysiłku, przez co niekiedy nauka czytania wiąże się ze stresem. Nie pozwól, by przez to dziecko zniechęciło się do czytania! Wybieraj razem z dzieckiem ciekawe książki, czytaj mu je, bo dzięki temu, że dziecko ich wysłucha wzbogaca zasób słownictwa. Spraw, by mimo trudu związanego z nauką czytania, dziecko w dalszym ciągu czerpało z tego przyjemność. Wspólne, głośne czytania sprzyja kształtowaniu dobrych relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem.
A jak czytać dzieciom, żeby słuchały?
- Przede wszystkim w obecnych czasach kluczowe jest to, by usunąć wszelkiego rodzaju przeszkadzacze – odłóż na bok telefon, wyłącz radio czy telewizor, który jest włączony w tle – wysokie technologie bardzo rozpraszają uwagę nie tylko dziecka, ale i dorosłego.
- Nie spiesz się. Czasami tak się zdarzy, że jednego dnia będziesz mieć więcej czasu na wspólne czytanie z dzieckiem, a drugiego dnia trochę mniej, natomiast jeśli traktujesz wspólne czytanie jako obowiązek i zaczynasz się spieszyć, to wiedz, że dziecko czuje nasze emocje.
- Wybierz odpowiedni moment i znajdź odpowiednie, wygodne miejsce do czytania.
- Pozwól dziecku wybrać książkę, którą chce przeczytać. Jeśli Twoje dziecko interesuje się dinozaurami czy kosmosem, to wybierajcie takie książki, które przyciągną jego uwagę.
- Bądź aktorem – baw się głosem i mimiką, ponieważ jest to wskazówką dla małego dziecka, jak powinno zareagować na historię.
- Zachęcaj dziecko do aktywnego czytania, do naśladowania, pokazywania i powtarzania wyrażeń dźwiękonaśladowczych oraz prostych słów tak, by zrobić z tego aktywną zabawę.
- Czytajcie codziennie, dzięki temu wspólne czytanie stanie się rytuałem i czynnością, na którą dziecko będzie czekać.
- Zadawaj dziecku pytania np. „Kto był Twoją ulubioną postacią?”, „Pamiętasz co się stało na końcu” itd.