LogopediaZabawki

26 propozycji zabawek dla roczniaka – Dzień Dziecka 2022

26 propozycji zabawek dla roczniaka - Dzień Dziecka 2022

Zabawka powinna być dla dziecka atrakcyjna, sprawiać mu radość, ale ogromnym atutem zabawki jest także to, gdy pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Osoby, które śledzą mój profil od dłuższego czasu i czytają moje artykuły wiedzą, że nie polecam zabawek grających, a dlaczego? O tym przeczytasz TUTAJ.

Przede wszystkim zabawka powinna być bezpieczna. Unikamy zabawek, które zawierają małe elementy, ponieważ dziecko może je wziąć do buzi i połknąć. Podczas wyboru zabawki zwracamy również uwagę na to, jakie certyfikaty posiada.

Prezenty na roczek.

1. Tor kulkowy to zabawka, która dostarcza dziecku wiele radości, a ponadto maluch ćwiczy koncentrację uwagi, uczy się cierpliwości, doskonali sprawność ruchową i spostrzeganie wzrokowe.

Tor Kulkowy Trihorse [źródło: https://www.trihorse.pl]

2. Dziecko podczas zabawy tablicą manipulacyjną ćwiczy sprawności manualne, a także rozwija wyobraźnię. Maluch z całą pewnością będzie bardzo zainteresowany akcesoriami znajdującymi się na tablicy, które dostarczają również wrażenia sensoryczne. Taką tablicę można również wykonać samodzielnie tak, by była spersonalizowana.

Tablica Manipulacyjna [źródło: https://mamaville.pl/tablica-manipulacyjna-do-it-together-mala-podstawa-z-imieniem-pierwsza-tablica-do-samodzielnego-montazu-28520.html]

3. Pudełko do sortowania kształtów, które zachęca malucha do ćwiczenia zdolności motorycznych a także do eksploracji dotykowej i doświadczeń sensorycznych. Dziecko uczy się kształtów, kolorów i faktur.

InnyBin [źródło: https://www.fatbraintoys.com/toy_companies/fat_brain_toy_co/innybin.cfm]

4. Młotek kulodrom i tor dla kulek, to zabawka, która jest dla dzieci bardzo atrakcyjna. Dziecko za pomocą młotka wbija kulki, które następnie przemieszczają się w dół po torze. Dziecko ćwiczy zdolności motoryczne i uczy się logicznego myślenia, a także myślenia przyczynowo-skutkowego.

Whacky Ball – lustrzany kulodrom z młotkiem [źródło: https://sklep.btoys.pl/product/whacky-ball-kulodrom-z-mlotkiem]

5. Sortery kształtów, to zabawki, które uczą dopasowywania kształtów, koncentracji, rozwijają spostrzegawczość,, a także ćwiczą percepcję wzrokową i sprawność manualną dłoni.

Sorter [źródło: https://sklep.btoys.pl/product/ciezarowka-safari-z-klockami-sorterami-safari-shape-sorter-truck]

Prezenty na roczek.

6. Stajnia, to zabawka, która doskonale stymuluje rozwój mowy, a także doskonali sprawności manualne, ponieważ jest sześć zamków. W środku znajdują się figurki ze zwierzątkami.

Stajnia [źródło: https://www.melissaanddoug.com/latches-barn/2564.html]

7. Kolejna propozycja to klocki sensoryczne, dzięki którym dziecko uczy się budować wieżę i ma możliwość poznawania różnych faktur. Ponadto na każdym klocku znajduje się płaskorzeźbione zwierzątko.

Elemenosqueeze – klocki miękkie [źródło: https://sklep.btoys.pl/product/elemenosqueeze-klocki-miekkie-zestaw-duzy-z-literkami]

8. Mieszanki owoców i warzyw, to zabawa podczas której dziecko uczy się nazw warzyw, owoców i kolorów. Dziecko krojąc warzywa i owoce ćwiczy motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową. Podczas zabawy w gotowanie dziecko uczy się nowego słownictwa, a także nabywa umiejętności społeczne.

Dom kreatywnej zabawy [źródło: https://www.plantoys.com/product/creative-play-house]

9. Kuchnia drewniana do zabawy z akcesoriami, to świetna zabawa dla małych kucharzy. Dziecko rozwija zasób słownictwa i wyobraźnię, uczy się odgrywania ról i kształtuje umiejętności społeczne.

PLAYTIVE® Kuchnia drewniana do zabawy z akcesoriami [źródło: https://www.lidl.pl/p/playtive-kuchnia-drewniana-do-zabawy-z-akcesoriami/p100336837?mktc=shopping&gclid=CjwKCAjwur-SBhB6EiwA5sKtjolmG4q8YZjXERsyEcOigbnKuFcZSDw6iwRfuaSwgZfMi4PaBb1cVxoCn44QAvD_BwE]

10. Dzieci uwielbiają zabawę w trakcie kąpieli. Podczas takiej zabawy dziecko rozwija zasób słownictwa (w tym przypadku poznaje nazwy zwierząt), rozwija wyobraźnię i zdolności ruchowe.

Zabawa w kąpieli: pływający pociąg ze zwierzątkami [źródło: https://www.lego.com/pl-pl/product/bath-time-fun-floating-animal-train-10965]

Prezenty na roczek

11. Kolorowe kostki różnej wielkości, które można układać w dużą wieżę lub inny, dowolny sposób. Podczas tej zabawy dziecko poznaje zwierzątka, rozwija zdolności manualne oraz poznawcze.

Kostki do układania – farma [źródło: https://www.trefl.com/baby-cubes-na-farmie-little-planet]

12. Tunel dziecięcy. Dziecko czołgając się przez tunel rozwija koordynację ruchową.

BUSA Tunel dziecięcy [źródło: https://www.ikea.com/pl/pl/p/busa-tunel-dzieciecy-10192013]

13. Edukacyjny zestaw, który świetnie sprawdzi się jako pierwsze puzzle dla dziecka. Zestaw składa się z dużych tabliczek z wyjmowanymi kółeczkami. Zabawa polega na dopasowywaniu wyjmowanych kółeczek.

Odkrywam koło [źródło: https://czuczu.pl/sklep/odkrywam-kolo]

14. Drewniana układanka składająca się z ośmiu elementów, z dużymi drewnianymi gałkami, które są łatwe do uchwycenia dla dzieci. Pod każdym elementem znajdują się kolorowe pasujące obrazy, które pomagają w dopasowaniu. Podczas tej zabawy dziecko doskonali koordynację ręka-oko, ćwiczy motorykę małą i percepcję wzrokową.

Układanka [źródło: https://www.melissaanddoug.com/large-farm-jumbo-knob-puzzle—8-pieces/3391.html]

15. Miękka kolejka z lokomotywą i wagonami, to jedna z klasycznych propozycji zabawek dla dzieci. Podczas tej zabawy dziecko rozwija zręczność i zmysł dotyku, dzięki odkrywaniu wypukłości i kształtów.

Clementoni, Soft Clemmy, pociąg sensoryczny [źródło: https://www.clementoni.com/pl/17424-clemmy-pociag-sensoryczny]

Prezent na roczek

16. Highwaykick 1 to hulajnoga z siedziskiem (jeździk z funkcją hulajnogi). Według producenta jest on przeznaczony dla dzieci w wieku od 1. roku życia do 5 lat, dzięki regulowanej wysokości siedziska i rączki. Warto pamiętać, że tego typu jeździk możemy zaproponować dziecku dopiero wówczas, gdy maluch radzi sobie z samodzielnym chodem. Jeśli myślicie o jego zakupie, to koniecznie pamiętajcie także o kasku.

Highwaykick 1 [źródło: https://scootandride.pl/Highwaykick-1-cabout-pol-253.html]

17. Dzieci w tym wieku lubią być w ruchu, dlatego dobrym pomysłem na prezent dla dziecka rocznego będzie pchacz. Warto wybrać taki pchacz, który ma regulowaną rączkę i możliwość regulowania prędkości jeżdżenia. Dzięki regulowanym pozycjom wysokości, jest to kolejna propozycja zabawki, która może rosnąć wraz z dzieckiem. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest to, że ten pchacz jest furgonetką, wobec tego może być również używany do przechowywania innych małych zabawek.

VAN WALKER [źródło: https://www.plantoys.com/product/van-walker]

18. Jeśli masz w domu nieco więcej miejsca, to dobrym pomysłem może być basen z kulkami. Zabawa w suchym basenie z kulkami jest świetnym treningiem sensorycznym, a ponadto sprawia dziecku wiele radości.

[źródło: https://misioohandmade.pl/sklep/basenik-eko/?attribute_kolor=Szary+Jasny]

19. Domowa wisząca drewniana huśtawka (ale spokojnie można z niej korzystać również na zewnątrz.), jest przeznaczona dla dzieci, które potrafią już samodzielnie i stabilnie siedzieć. Huśtawka ma pasy bezpieczeństwa, dodatki edukacyjne (drewniane kółeczka, dzięki którym dziecko rozwija zdolności manualne), jest także możliwość regulacji wysokości.

KIDABOO Huśtawka dla dziecka [źródło: https://kidaboo.pl/produkt/basic-plus-hustawka-dla-dziecka-2]

20. Fizjoterapeuci zachęcają do tego, by dzieci chodziły boso po trawie, piasku, kamieniach. Jednak jeśli nie ma takich możliwości, to wówczas warto sięgnąć po puzzle sensoryczne, które mają różne faktury, a dzięki temu dziecko uczy się zachowywać równowagę i rozwija motorykę.

Zestaw mat ortopedycznych [źródło: https://feetpuzzle.com/pl/product/zestaw-mat-ortopedycznych-big-14-sztuk]

21. Drewniany wózek dla lalki, to doskonały pomysł na prezent dla dziewczynki. Dziecko uczy się wcielać w rolę troskliwego opiekuna, rozwija umiejętności społeczne. Jeśli dokupimy lalę i akcesoria dla niej, to wówczas dziecko uczy się nowego słownictwa.

Wózek dla lalki [źródło: https://swiatmaluszka.com.pl/wozek-dla-lalek-mila-biale-grochy-na-szarym.html]

Prezenty na roczek

22. Dzieci około 1. roku życia zaczynają mówić, dlatego w tym czasie warto wspierać rozwój ich mowy. E-book „Zabawy paluszkowe i nie tylko!” został stworzony przez logopedę. Zabawy te stymulują rozwój mowy, rozwijają orientację w schemacie ciała, poprawiają zdolności manualne, a także przygotowują dziecko do układania, wycinania, rysowania, malowania i pisania. Ponadto jest to doskonały sposób na spędzenie czasu razem z dzieckiem. W e-booku znajdziesz 22 zabawy paluszkowe, 3 wierszyki dźwiękonaśladowcze i 1 zabawę na spostrzegawczość.

E-book Wierszyki paluszkowe i nie tylko! [źródło: https://panilogopedyczna.pl/produkt/e-book-wierszyki-paluszkowe-i-nie-tylko]

23. Polecam Wam serię Akademia mądrego dziecka, to książeczki, które łączą naukę z zabawą. Jest to ruchoma książeczki, ponieważ są w niej małe otworki/okienka dzięki którym dziecko może wprawić obrazek w ruch i poćwiczyć motorykę małą.

Na wsi. Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka [źródło: https://egmont.pl]

24. Ta część przygód Pucia jest dedykowana najmłodszym dzieciom, a także tym nieco starszym z opóźnionym rozwojem mowy, ponieważ w książeczce znajdują się przede wszystkim na wyrażenia dźwiękonaśladowcze i samogłoski, które są używane już przez roczne dziecko.

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych [źródło: https://nk.com.pl/pucio-uczy-sie-mowic–zabawy-dzwiekonasladowcze-dla-najmlodszych/p2844.html]

25. Księga dźwięków to książeczka dla najmłodszych. Dziecko uczy się wydawania odgłosów zwierząt, pojazdów i innych dźwięków otoczenia.

Księga dźwięków [źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/ksiega-dzwiekow.html]

26. Dzieci bardzo lubią serię o króliczku, ponieważ jest ona interaktywna. Zawołaj króliczka do wanienki. Umyj mu głowę. Tylko uważaj, żeby woda nie dostała mu się do oczu! Opłucz go i wytrzyj.

Do kąpieli, króliczku [źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/do-kapieli-kroliczku.html]

Skomentuj artykuł

Paulina Mistal
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Logopedia z audiologią o specjalności logopedia kliniczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie doktorantka na tymże uniwersytecie. Od 2018 roku sekretarz Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Oddziału Lubelskiego. Uczestnik licznych konferencji naukowych zarówno jako prelegent, jak i słuchacz. Organizatorka wielu akcji społecznych mających na celu uświadamianie o wpływie wysokich technologii oraz produktów, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Założycielka portalu Pani Logopedyczna. Na co dzień praktyk.